Inställda samlingar

På grund av de nya rekommendationer som kommit för att minska smittspridningen av Coronaviruset i Västra Götalandsregionen har församlingsledningen beslutat att ställa in all verksamhet (förutom vår barnverksamhet).

Det innebär att våra två kommande gudstjänster och ett inplanerat församlingsmöte ställs in. Det är jättetråkigt, men vi känner att det är det mest ansvarsfulla beslutet med tanke på de skärpta allmänna råd som kommit med anledning av den ökade smittspridningen (se https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/oktober/beslut-om-skarpta-allmanna-rad-i-stockholms-lan-vastra-gotalands-lan-och-ostergotlands-lan/)


Om vi alla i samhället är noggranna med att följa rekommendationerna och med Guds hjälp kan vi förhoppningsvis ses igen till första advent!
Vi kommer uppdatera informationen löpande utifrån hur situationen utvecklar sig.